Polska wiklina

Wyroby wiklinowe od stuleci cieszą się wielką popularnością.

Ludzie doceniają je naturalność-, trwałość, piękny wygląd i wprowadzanie do domu atmosfery współistnienia z naturą.  Z wikliny produkowane jest wszystko: od zabawek po meble ogrodowe. Występuje kilka odmian wikliny:  amerykankę, konopiankę, purpurową, migdałową. Wiklina amerykańska uchodzi za najwydajniejszą odmianę przemysłową i stanowi najwartościowszy materiał plecionkarski. Osiąga  wysokość do 2,4-  3m. Amerykanka wypuszcza pędy proste, długie i cienkie. W pierwszym roku po zasadzeniu przyrost nie jest za duży, kolejnych latach plantator będzie usatysfakcjonowany z obfitego zbioru. Wiklina konopianka jest najczęściej uprawiana i m bardzo szerokie zastosowanie z przemyśle plecionkarskim.

Osiąga wysokość do 6 metrów. Uprawia się ją jako pędy wieloletnie, nawet do 4 lat. Wiklina purpurowa dorasta do 5 metrów, ma długie i cienkie pędy.

Jej zaletą jest zdolność odrostowa przez wiele lat po zasadzeniu. Wiklina migdałowa to prawdziwy olbrzym- dorasta do 10 metrów. Ma dużą zdolność odrostową. Pręty są giętkie , długie i cienkie, a drewno z nich uzyskiwane jest zwięzłe i mocne.  W powszechnej świadomości z wyrobów  z wikliny utrwaliły się kosze wiklinowe, maty wiklinowe, akcesoria do odpoczynku dla pupili, zabawki oraz meble ogrodowe. Tymczasem z wikliny wytwarzane są także ogrodzenia, tak zwane palisady wiklinowe. Doskonale sprawdzą się jako ścianka altany ogrodowej.  Odpowiedni jakościowo surowiec na kosze na wymiar uzyskuje się plantacji 2-6 letnich. Kosze wiklinowe dostępne są w różnych rozmiarach. Kosze wyplatane są z najwyższej jakości surowca. Mają uchwyty, które ułatwiają przenoszenie rzeczy. Są wytrzymałe i mogą służyć za piękną piękną ozdobę każdego mieszkania. Kosze zakupowe zakończone są uchwytem z ozdobnym splotem typu warkocz. Prezenty będą wyglądały się niezwykle elegancko w koszu prezentowym, który są polecany do wręczania kwiatów, słodyczy i owoców.

Prezenty w koszach wręczane są przy okazji świąt, jubileuszy, odejścia na emeryturę współpracownika, przyznania nagrody (nagrodą jest zawartość kosza), zakończenia etapu edukacji (prezent dla wychowawcy klasy, promotora). Kosze prezentowe są malowane ekologiczną farbą.

Miłośnicy plecionkarstwa sami tworzą kosze i inne cudeńka z wikliny, poszukują takich kursów i dostawców surowca. Poszukują wikliny na wymiar , z której łatwiej jest tworzyć wymarzone rzeczy, ponieważ nie trzeba szukać fachowców zajmujących się cięciem surowca na wymaganą wielkość. Wiklina uprawiana jest na plantacjach. Do osiągnięcia imponującego wzrostu potrzebuje żyznej gleby i fachowej pielęgnacji w okresie wegetacji. Jest to roślina światłolubna dlatego trzeba wyrywać wszystkie chwasty.

Wiklina koszona jest na jesieni, ustawiana w snopki i sortowana według wzrostu. Wiklina producent dba o ochronę upraw przed szkodnikami i gradobiciem.

W wiklinę najlepiej zaopatrywać się u sprawdzonych plantatorów, ponieważ tylko wtedy artysta ma pewność, że surowiec spełnia normy jakościowe, a wytworzone z niego wyroby zachwycą nawet najbardziej wymagających klientów. Osoby, które interesują się rękodziełem z wikliny powinny zapoznać się ofertą wiklina sklep i przekonać się, że towary z tego surowca to dzieła sztuki użytkowej.. Ciekawym meblem w pokoju będzie szafka z wikliny, na której elegancko będą prezentowały się różne bibeloty. Szafka doskonale dopełnia wystrój przedpokoju, sypialni, czy pokoju dziecięcego. Szafki wykonane są na stelażu z drewna sosnowego.

Szafka z kilkoma półkami spełni funkcję regału.

Jest to mebel lekki,  wytrzymały i bardzo dobrze wyprofilowany. Niektóre modele szafek wiklinowych produkowane są w wersji ściennej- mają  metalowe uchwyty, które umożliwiają je wieszanie na ścianie. Zdaniem użytkowników polska wiklina jest jedną z najlepszych na świecie, a polscy plecionkarze stanowią światową elitę. Plecionkarze przekazują swoją wiedzę potomkom i dzięki temu powstają rodzinne firmy z tradycjami zajmujące się wyrobem rzeczy z wikliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posted by: admin on

Tagi: