Sterowniki plc

Sterowniki PLC  powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku w wyniku rozwoju techniki mikroprocesorowej . Nazwa wywodzi się z języka angielskiego. Początkowo urządzenie miało być wykorzystywane  w przemyśle samochodowym. W niedługim czasie o jego przydatności przekonali się inżynierowie z innych dziedzin przemysłu.

Sterowniki PLC unowocześniły przemysł i bardzo  zwiększyły wydajność produkcji, ponieważ zwiększyła się szybkość maszyn. Poza tym szerokie zastosowanie sterowników PLC spowodowało zmniejszenie się rozmiarów maszyn. Wyeliminowały układy  oparte o przekaźniki czy układy bębnowe i krzywkowe. Dziś są to urządzenia, bez których trudno sobie wyobrazić pracę na linii produkcyjnej.  Sterownik PLC jest urządzeniem używanym do sterowania pracą urządzeń przemysłowych. Sterowanie odbywa się w oparciu o algorytm opracowany przez programistę na indywidualne potrzeby procesu technologicznego w zakładzie. Sterownik PLC do w swoim działaniu wykorzystuje informacje o stanie sterowanego obiektu oraz instrukcje operatora.  Wszystkie dane  uzyskiwane są dzięki interfejsom wejściowym urządzenia. Sterownik PLC wykonuje instrukcje wprowadzonego do jego  programu zawierającego szereg operacji sterujących pracą danego urządzenia.

Ważna przy tym jest kolejność zapisanych instrukcji – sterownik wykonuje je w kolejności zapisania.

W pierwszej części działania sterownik PLC  odczytuje stany wejść (sygnały podawane na wejścia sterownika np. z czujników)  Na ich podstawie robi tablicę wejść. Następnie obraz ten jest stosowany do realizacji programu i uwzględniany w trakcie wykonywania dalszych  rozkazów. Po wykonaniu przez program ostatniego zapisanego zadania  tworzony jest tzw. obraz wyjść.  Oznacza to, że poprzednio wyprowadzone sygnały dochodzą na wyjście sterownika, a w konsekwencji urządzenia do nich podłączonego. Sterownik działa sekwencyjnie –  cyklicznie powtarza operację tworzenia obrazu wejść, wykonania instrukcji programowych i tworzenia tablicy wyjść. Na podstawie analizy ich stanu oraz realizując zachowany w  pamięci program, sterownik PLC przetwarza i generuje sygnały, przesyłane dzięki interfejsom wyjściowym urządzenia.

Sygnały można podzielić na : sterujące dla podłączonych do sterownika urządzeń i sygnalizacyjne, informujące o osiągnięciu pewnego stanu procesu technologicznego.

Sygnałem jest również transmisja danych, związana z komunikacją między urządzeniami. Ze względu na budowę sterowniki dzielą się na: kompaktowe oraz modułowe. Urządzenia kompaktowe mieszczą całą funkcjonalność sterownika w jednym urządzeniu. Jednostka główna, interfejsy wejść/wyjść oraz interfejsy komunikacyjne tworzą całość i pracują w jako jedno urządzenie. Niemal standardem jest, że posiadają one jednak możliwość  dodania komponentów, poszerzających funkcjonalność rozwiązania, c o zwiększa możliwości ich zastosowania  w procesie produkcji.

Działanie sterownika modułowego polega na współpracy indywidualnej jednostki głównej sterownika z modułami  dołączanymi w trakcie działania w na linii produkcyjnej  w celu zwiększenia ilości  funkcji urządzenia.

Rozszerzenia, które mogą być komponentami systemu modułowego są to interfejsy wejść/wyjść, moduły komunikacyjne, pomiarowe, telemetryczne, technologiczne itd.  Można jeszcze zaprogramować takie funkcje jak:  obsługa błędów, alarmów, przerwań czy też funkcje diagnostyczne.

Wymienione funkcje idealnie sprawdzają się w przemyśle, na średnich i dużych liniach produkcyjnych oraz automatyce budynkowej. Sklep ze sterownikami oferuje wszystkie rodzaje sterowników i posiada w ofercie sprawdzone, wiodące na rynku marki.

Ceny uzależniona od rodzaju, funkcji sterownika i od tego iloma procesami ma sterownik sterować.  Sterownik PLC ceny  wahają się od 741 do 2367 złotych.  Gwarantem jakości sterownika jest   producent maszyny, bowiem sterownik jest zaprogramowany i produkowany pod konkretną maszynę. Jeżeli maszyna jest na gwarancji, sterownik uległby zniszczeniu, to wymienia go serwis producenta maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posted by: admin on

Tagi: